Kolarstwo jest bez wątpienia jednym ze sportów wyczynowych. Niemniej jednak obecnie coraz więcej osób, traktuje je jako jedną z lepszych i bardziej efektywnych form treningu. Jazda na rowerze bez wątpienia rozwija nasze mięśnie. Jednak jak trenować na rowerze? Oto kilka wskazówek dla amatorów kolarstwa.

Wybierz konkretny program treningowy

Nie da się ukryć, że kolarstwo może przybierać przeróżne formy. Często jednak nie wiemy jaki trening rowerowy wybrać dla siebie. Okazuje się, że w pierwszej kolejności należy dokonać podstawowego rozróżnienia zarówno na trening klasyczny jak i trening wyczynowy. W pierwszym przypadku oczywiście klasyczny trening skierowany jest do osób, które dopiero swoją rowerową przygodę rozpoczynają. Wobec tego trening ten często nazywany jest również treningiem statycznym. Polega on głównie na przejażdżkach rowerowych, które utrzymane są w niezwykle spokojnym i stonowanym tempie. Co więcej polega on na jeździe po równym i płaskim terenie, gdzie nie ma większych przeszkód. Główną kwestią treningu rowerowego o statycznym nacechowaniu jest czas jego trwanie i schemat. Okazuje się, że zwykle jest on dość mocno rozciągnięty w czasie, ale jednocześnie stosowane są w nim przerwy. Mięśnie oczywiście pracują, jednak są o wiele mniej obciążone. Jest to dobry trening na początek przygody z rowerem, który będzie podstawą do przejścia na znacznie wyższy poziom. Z kolei trening wyczynowy nazywany jest treningiem dynamicznym. Polecany jest on głównie osobom zaawansowanym w rowerowej jeździe. Jest to trening, który angażuje wszystkie możliwe partie mięśniowe, a dodatkowo skutecznie wzmacnia naszą kondycję. Trening ten polega jak sama nazwa wskazuje na niezwykle dynamicznej jeździe po dość trudnym terenie. Trening ten nie trwa zbyt długo w przeciwieństwie do swojego statycznego odpowiednika. Niemniej jednak rowerzyści w tym momencie nie mają przerw, jazda jest ciągła i dają z siebie 100% swoich możliwości. Wobec tego warto mierzyć swoje siły na zamiary i wybrać ten trening, który aktualnie odpowiada naszym możliwościom fizycznym i kondycyjnym.

Czytaj więcej:   Jak hamować na wrotkach - techniki i porady

Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu

Trening na rowerze, bez względu na to, czy decydujemy się na ten statyczny, czy być może dynamiczny musi być poprzedzony solidną rozgrzewką. Pamiętajmy, że nie możemy zmuszać naszych mięśni do ogromnego wysiłku w momencie, kiedy są one zimne i zastane. Wobec tego zanim zdecydujemy się wsiąść na rower zadbajmy o chwilę szybkiego marszu lub truchtu bez roweru. Co więcej dokładnie rozgrzejmy również nasze stawy kolanowe i całą obręcz brakową, gdyż to te stawy będą podczas rowerowego treningu najbardziej obciążone. Kiedy już wsiądziemy na rower po takiej rozgrzewce, rozpocznijmy jazdę wolno i stabilnie. Dopiero gdy poczujemy, że nasz organizm został odpowiednio do wysiłku przygotowany, będziemy mogli rozpocząć trening statyczny lub dynamiczny. Bez rozgrzewki rowerzyści narażają się na bolesne kontuzje i urazy, które potrafią na dość długo wykluczyć z treningu. Warto mieć więc to na uwadze, zanim zaczniemy trenować. Co więcej nie zapomnijmy również o tym, by poświęcić chwilę na rozciągnięcie mięśni po treningu. Kilka minut przyjemnego stretchingu pomoże uchronić się przed bolesnymi zakwasami następnego dnia. Warto mieć to na uwadze, szczególnie, że w treningach rowerowych liczy się regularność.

Monitoruj swoje postępy

Warto pamiętać, by zachować odpowiednią motywację do każdego rowerowego treningu. Wówczas niezbędne staje się ściągnięcie na swój smartfon przydatnych aplikacji. Za jej pomocą będziemy mogli mierzyć czas swojego treningu, dystans jaki pokonaliśmy, a co więcej także liczbę spalonych kalorii. To powinno nas skutecznie motywować do tego, by każdego dnia podnosić poprzeczkę coraz wyżej i stawiać sobie coraz większe cele do osiągnięcia. Tylko w ten sposób będziemy mogli zachować odpowiednie podejście do rowerowych treningów i skupić się przede wszystkim na ciągłej poprawie swoich wyników. W ten sposób, każdy trening na rowerze będzie każdego dnia coraz bardziej efektywny.

Czytaj więcej:   Jaki rower do skakania wybrać na początek

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *